Polecamy

Jak odpowiednio dobrać krzesło i biurko dla dziecka?

Wyprawka dla noworodka - co kupić przed porodem?

Łóżka dziecięce

Najważniejsze kwestie związane z łóżkami piętrowymi dla dzieci

Wiele dzieci marzy o łóżkach piętrowych i jest to marzenie, które cieszy ich rodziców, ponieważ takie łóżka to też znakomite rozwiązanie niewielkiej ilości przestrzeni dostępnej w domu. Trzeba tutaj dokonać odpowiedniego wyboru i rozważyć wiele opcji, by pierwszy dzień posiadania takiego łóżka nie był najszczęśliwszy i by potem nie było tylko gorzej. Trwałość jest tutaj bardzo ważna, ponieważ można spokojnie założyć, że łóżko nie jest zakupem na jedno lato, ale na kilka lat. Co więcej, jest to też często rozwiązanie dla jednego dziecka zbudowane tak, by pod spodem istniała normalna przestrzeń użytkowa.

1. Rodzaje łóżek piętrowych dla dzieci

Łóżka piętrowe to dzisiaj ogromny przemysł, który wykorzystuje bardzo wiele zmyślnych rozwiązań nastawionych na maksymalne wykorzystanie potencjału takiego mebla.

Klasyczne łóżka piętrowe nie są specjalnie skomplikowane. Mamy do czynienia z solidnym drewnianym szkieletem, w którym górne łóżko położone bezpośrednio nad łóżkiem dolnym łączy z nim specjalna drabinka. Takie łóżka mogą być też wykonane z metalu. Pozwala to na zmniejszenie ich konstrukcji przy jednoczesnym powiększeniu wytrzymałości rozwiązania, W wielu nowoczesnych rozwiązaniach stawia się na tworzenie przestrzeni pod górnym łóżkiem w miejscu zazwyczaj przeznaczonym dla dolnego łóżka. W tym miejscu powstaje kącik roboczy, w którym pojawia się wbudowane biurko. Ciekawą opcją są też łóżka piętrowe typu „futon”. Dolny materac jest w takich łóżkach specjalnie chowany na czas dnia, dzięki czemu w pomieszczeniu pojawia się od razu więcej wolnego miejsca. Ciekawym pomysłem są ponadto łóżka ustawione w kształcie litery L, dzięki czemu możliwe jest dobre zagospodarowanie rogu pokoju.

Można też iść w trochę innym kierunku. Innym typem łóżek piętrowych są łóżka robione w oparciu o różnego rodzaju baśnie czy motywy. Takie propozycje mają wiele ozdób i pojawiają się na nich samochody, gwiazdy sportu czy postacie z bajek.

łózko piętrowe dla dziecka

2. Bezpieczeństwo łóżek piętrowych

Czy łóżka piętrowe zawsze są dobrym rozwiązaniem? Niestety nie. Związane jest to przede wszystkim z wiekiem dziecka. Dzieci starsze są zazwyczaj bardziej bezpieczne od dzieci młodszych. Co więcej, im wygodniejsze jest łóżko, tym jest ono bezpieczniejsze. Spokojny sen jest możliwy tylko na łóżku, które będzie miało miękki materac dostosowany do potrzeb dziecka.

Małe dzieci można oczywiście na łóżkach piętrowych w odpowiedni sposób zabezpieczać. Robi się to poprzez barierki, które są dodatkiem do standardowego stelażu łóżka. Rodzic nie powinien zapominać także o odpowiedniej konstrukcji drabinki. Powinna być ona gęsta, by dziecko nie mogło się przez nią prześlizgnąć i zrobić sobie krzywdy.

3. Wymiary łóżek piętrowych

Różnica wysokości pomiędzy materacami powinna wynosić około metra. Zapewni to dzieciom odpowiednią ilość przestrzeni i wygodę przebywania w łóżku.

Zobacz

Wybieramy łóżko dla dziecka

Za najważniejszy mebel w pokoju dziecięcym z pełną odpowiedzialnością można uznać...

Jak sprawnie wymienić łóżeczko maluchowi?

To właśnie zmiana łóżeczka dla niemowlaka na takie, w którym może spać także większe...

Magiczne łózka dla dzieci

Dziś dziecięce łózka w istotny sposób różnią się od proponowanych nam do tej pory...