Polecamy

Biurko dla młodego ucznia

Właściwości lnu - dlaczego nie warto na niego postawić? Polecamy!

Meble dziecięce

Jak wybrać bezpieczne meble dla dziecka?

Każdy mebel stawiany w pokoju dziecięcym powinien mieć stosowne certyfikaty, świadczące o jego bezpieczeństwie. Nie warto na tym oszczędzać – bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem względem ceny czy estetyki. A wybór jest dziś tak wielki, że można bez problemów wybrać meble zarówno ładne, niedrogie jak i bezpieczne.

Normy dla mebli

Normy, które obowiązują dziś meble dziecięce w Polsce, wydała Unia Europejska. Specjalnie powołane do tego celu laboratoria analizują bezpieczeństwo mebli wydają im takie zaświadczenia. Niektóre z tych norm są spójne, na przykład mówiąca o konieczności stosowania zaokrąglonych krawędzi. Inne jednak przynależą bezpośrednio do konkretnego typu mebli, jak przewijaki czy łóżeczka. Warto sprawdzać, czy upatrzone meble posiadają takie certyfikaty – świadczy to, że można je spokojnie postawić w pokoju dziecięcym i nie martwić się o możliwość wypadku. Takie dane można uzyskać na stronie internetowej lub w salonie producenta. Choć meble z atestem mogą kosztować nieco więcej, warto poświęcić te pieniądze.

Łóżeczko dla malucha

Łóżeczko dla malca musi być wyposażone w odpowiedniej wysokości szczebelki, które uniemożliwią mu wydostanie się ze środka. Warto zwrócić uwagę, by były tak wysokie, żeby dziecko nie było w stanie się po nich wspinać. Szczebelki powinny być także usytuowane blisko siebie, żeby malec nie mógł przecisnąć się przez nie. Takie cechy stają się szczególnie ważne, gdy dziecko uczy się chodzić i stale znajduje się w ruchu.

krzesełkoi do karmienia

Krzesełko do karmienia

Krzesełka do karmienia są dość wysokie, a przy tym dziecko często kręci się w nich i porusza. Jeśli wypadnie z krzesełka lub przewróci się wraz z nim, może stać mu się krzywda. Dlatego, jeśli rodzice decydują się na specjalny mebel do karmienia, powinni wybrać możliwie stabilny, ciężki i solidny. Istotny jest szeroki rozstaw nóg, by mebel niełatwo dawał się przewrócić. Malec musi siedzieć w krzesełku stabilnie i głęboko. Ten mebel powinien być także wyposażony specjalne blokady, dzięki czemu nie będzie się przesuwał i przemieszczał w czasie spożywania przez dziecko posiłków.

Bezpieczny przewijak

Aby stolik do przewijania był bezpieczny, powinien zabezpieczać dziecko przed wypadnięciem z niego – oznacza to brzegi nie niższe niż 10 centymetrów. Warto dodać, że krawędzie zwykle stosowane w przewijakach jedynie utrudniają wypadnięcie dziecka, nie uniemożliwiają mu tego całkowicie, dlatego też zawsze trzeba uważnie pilnować malucha w trakcie przewijania, gdy leży na stoliku. Jedna z krawędzi nie jest podwyższana, by zapewnić wygodę rodzicom. Starsze, bardziej już ruchliwe dzieci o wiele bezpieczniej będzie przewijać na niskiej kanapie, ponieważ meble dla niemowlaków stanowią już dla nich zagrożenie, nawet przy maksymalnej uwadze rodzica. W pewnym momencie trzeba więc zrezygnować z przewijaka i znaleźć inne rozwiązanie, dopóki malec nie wyrośnie z używania pieluch.

Zobacz

Pokój dziecka – pięknie i praktycznie

Urządzanie pokoju dla dziecka, szczególnie jeśli dziecko ma już kilka lat i swoje zdanie w...

Komplety mebli młodzieżowych

Dobrze urządzony pokój dla młodej osoby będzie na pewno dawał zadowolenie, dobre...

Meble dla nastolatka do 2000 złotych

Wystrój pokoju nastolatka to kompromis pomiędzy jego gustem i osobowością, praktycznymi...