Polecamy

W jakim wieku dziecko powinno nosić czapkę? Jakie modele powinny...

Pastelowy Przewodnik Kolor: 4 wskazówki dotyczące dekorowania...

Biurka dziecięce

Jak odpowiednio dobrać krzesło i biurko dla dziecka?

 

Pozycja siedząca to nieodłączny element codziennego życia. Obecnie w dobie komputerów coraz częściej pracujemy przed biurkiem. Już dzieci narażone są na długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji. Niestety to nie będzie dobrze wpływać na postawę dziecka i warto wiedzieć jak można jego mięśnie wzmocnić, jak przygotować stanowisko pracy oraz zabawy, by wspierało prawidłowy rozwój postawy.

Wybór dobrego biurka oraz krzesła to kluczowa sprawa dla naszego dziecka, pamiętajmy, że jest ono na etapie rozwoju motorycznego. W czasie doboru krzesła trzeba zwracać uwagę na to, by wysokość była regulowana, trzeba pamiętać, że dziecko cały czas rośnie więc będzie trzeba modyfikować wysokość krzesła. Powinno mieć regulowane oparcie, by dało się je dopasować do pleców dziecka. Oparcie musi podpierać odcinek piersiowo lędźwiowy kręgosłupa, jednak nie będzie wskazane ograniczenie ruchu łopatek. Dodatkowo można postawić na podłokietniki, które będą dawać podparcie w trakcie odpoczynku.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja dziecka przy biurku?

Miednica musi opierać się na guzach kulszowych a nie na kości krzyżowej. Siad musi być pewny, stabilny i symetryczny. Oparcie krzesła musi znajdować się poniżej łopatek, tak by nie ograniczyć ich ruchu. Powinno się podpierać przejście piersiowo – lędźwiowe kręgosłupa. Kończyny dolne zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, kąt powinien być nie mniejszy niż 90stopni. Umożliwiać będzie to wygodny przepływ krwi, można w tym celu postawić także na specjalny podnóżek. Siedzisko krzesła nie może uciskać okolicy pod kolanami a wysokość blatu musi być tak dopasowana, by kąt między ramionami a przedramionami wynosił około 90 stopni. Głowa musi być ustawiona prosto, jeśli dziecko korzysta z komputera dobrze pamiętać o ustawieniu monitora na wysokości wzroku.

biurko i krzesło dla dziecka

Warto także pamiętać, że taką ważną kwestią będzie zawsze oświetlenie biurka. Oczywiście najlepsze zawsze jest oświetlenie dzienne, dlatego dobrze postawić na takie rozwiązanie, w którym biurko będzie w miejscu, gdzie tego dziennego oświetlenia najwięcej jestw stanie uzyskać. Oprócz tego warto postawić na światło dodatkowe sztuczne, które musi być w przypadku biurka źródłem dodatkowym, całkowicie odrębnym od ogólnego światła, ponieważ musi być bezpośrednio skierowane na blat biurka, by gwarantować tam stosowne oświetlenie. Należy lampkę ustawić tak, by nie obawiać się, że światło będzie razić w oczy. Znaczenie ma między innymi to, którą ręką dziecko posługuje się w trakcie pisania.

jeszcze jedną kwestią istotną będzie zadbanie o to, by dziecko w trakcie spędzania czasu przy biurko organizowało sobie czas w taki sposób, była okazja do tego, by oderwać się w miarę możliwości od tego biurka w niektórych sytuacjach. To właśnie wtedy będzie można zaangażować inne partie mięśni i oczekiwać, że nasze ciało nie będzie aż tak mocno zmęczone siedzeniem, co również ma istotne dla nas znaczenie i powinno być brane pod uwagę. Chodzi o to, by ciało nie było narażone na przemęczenie i otrzymywało istotne wsparcie a jednocześnie harmonijnie się rozwijało.

Zobacz

Biurko dla młodego ucznia

Wybór dobrego biurka do pokoju dziecka to kwestia kluczowa – z pewnością jego...

Biurko dla młodego ucznia

Gdy dziecko idzie do pierwszej klasy, jego pokój zwykle potrzebuje drobnego lub generalnego...

Biurko dla dziecka

Kiedy dziecko dorasta i znajduje się już w wieku szkolnym, to sporą część czasu zacznie...