Polecamy

25 Stopni w Domu - Jak ubrać dziecko?

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Łóżka dziecięce

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Higiena jest niezbędna od samego początku życia. Maleńkie dziecko nie potrafi się samo umyć, więc przez pierwsze miesiące, a nawet lata, czynność tę muszą wykonywać rodzice. Kąpiel noworodka może być dla niektórych stresująca. Maluch jest mały i delikatny, przez co rodzic ma obawy, czy nie zrobi sobie krzywdy. Czynność ta może być nerwowa dla najmłodszych. Nie ma jednak ustalonej reguły. Niektóre noworodki uwielbiają kąpiel, inne zaś zaczynają płakać, gdy tylko zobaczą wannę. Istnieje wiele skutecznych sposobów, aby uprzyjemnić i ułatwić ten proces. Problemem dla wielu rodziców jest to, jak często kąpać dziecko. Niektórzy twierdzą, że powinno się to robić codziennie. Inni twierdzą, że powinno się to robić raz na kilka dni. Kto więc ma rację? Ten artykuł odpowie na to pytanie. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Częstotliwość kąpieli maluchów różni się w zależności od wielu czynników, również tych, na które nie mamy wpływu. Należy pamiętać, że częstotliwość i sposób kąpieli 4-miesięcznego dziecka jest inna niż 1-letniego malucha. W przypadku noworodków i kilkumiesięcznych maluchów zasadą jest kąpiel przynajmniej raz dziennie. Takie małe dziecko nie poci się zbytnio i ma bardzo mało okazji do zabrudzenia się. Malucha możemy myć co trzeci dzień, jeśli nie oddaje moczu lub nie poplami się mlekiem. Ważne jest, aby środowisko kąpieli było bezpieczne dla wszystkich. Temperatura wody nie powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna, a kosmetyki nie mogą powodować podrażnień.

Ręcznik dziecięcy z kapturkiem - Ręcznik kąpielowy - Naturalna bawełna waflowa

Ręcznik dziecięcy z kapturem z certyfikatem bawełny frotte z orzecha włoskiego

Preferencje Twojego dziecka co do wody i mycia będą miały również wpływ na to, jak często będziesz je kąpać. Jeśli Twoje dziecko pozytywnie reaguje na wiadomości o myciu, możesz to robić codziennie. Dopóki będziesz przestrzegać powyższych zasad, nie zaszkodzi jej to. Jeśli dziecku nie podoba się pomysł szybkiej kąpieli, możesz dostosować "harmonogram higieny osobistej" tak, by odbywały się one regularnie, ale nie za często. Wystarczy, że kąpiel będzie miała miejsce raz na kilka dni. Nie można dziecka do niczego zmuszać. Jeśli maluch nie poci się i jest czysty, wystarczy na co dzień dbać o jego okolice intymne i zafundować mu kąpiel, gdy poczuje się komfortowo.

Aby zapobiec wyziębieniu dziecka, ważne jest, aby zaraz po kąpieli osuszyć jego skórę. Szlafroki dla dzieci od Oh Babe są idealne, aby ogrzać i pocieszyć maluchy po umyciu.

Nasze szlafroki

Szlafrok dla dziecka - Naturalny beżowy muślin z organicznej bawełny

Szlafrok dziecięcy - gofrowany Bawełna organiczna antyczny róż

Dziecko 1 rok kąpane co drugi dzień

Jak już wspomnieliśmy, to jak często należy kąpać dziecko roczne różni się od tego, jak często należy myć niemowlę w wieku 3-6 miesięcy. W przypadku dzieci nieco starszych możemy stopniowo przyzwyczajać je do tego, że kąpiel powinna odbywać się codziennie. Musimy też uczyć je higieny. Można pomóc maluchowi umilić czas spędzony w wannie, stosując delikatne dodatki zapachowe i specjalne zabawki. Jak widać, istnieje wiele zmiennych, które wpływają na częstotliwość kąpieli, nawet w pierwszych tygodniach życia. Nie powinno to jednak stanowić problemu. Może pomóc wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem i położyć fundament pod udaną relację rodzicielską.

Zobacz

Właściwości lnu - dlaczego nie warto na niego...

Len to naturalny materiał, który niemal natychmiast przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o...

Oto jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli dla...

Kompletując wyprawkę, rodzice często zastanawiają się, jaki rozmiar pościeli wybrać dla...

W jakim wieku dziecko powinno nosić czapkę?...

Od pokoleń temat nakryć głowy dla dzieci był gorącym tematem. Było to przede wszystkim...