Polecamy

Jak odpowiednio dobrać krzesło i biurko dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla dziecka

Łóżka dziecięce

Wybieramy łóżko dla dziecka

Za najważniejszy mebel w pokoju dziecięcym z pełną odpowiedzialnością można uznać łóżko. Kiedy się je kupuje, trzeba myśleć o wielu istotnych rzeczach tak, by nie tylko prezentowało ładny design, ale było jeszcze użyteczne oraz bezpieczne w użyciu.

1. Kwestia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to zawsze najważniejsza sprawa. Niestety, jest to kwestia dość skomplikowana. Rodzice muszą się bowiem upewnić, że materiały, z których wykonane jest łóżko, są bezpieczne dla dziecka. Dobrym materiałem jest drewno, ponieważ jest trwałe. Jeśli tylko drewno jest dobrze wykończone, powinno bez większych problemów posłużyć przez wiele lat. Trzeba zwracać uwagi, czy nie ma drzazg i zadr, ponieważ są to najlepsze obawy niskiej jakości wykonania. Co więcej, dziecko może być zagrożone przez istnienie ostrych kantów. Powinny być usunięte, gdyż upadek na coś takiego prowadzi często do bardzo poważnych skutków.

Innym elementem łóżka, który może być zagrożeniem dla dzieci, są farby i lakiery. Jeśli kupuje się produkt z myślą o dziecku, zawsze trzeba sprawdzić, czy dane łóżko wykorzystuje farby i lakiery posiadające specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Gwarantują one, że materiały wykorzystane do produkcji łóżka nie są w żaden sposób toksyczne i nie spowodują negatywnej reakcji organizmu dziecka.

łóżko dla dziecka

Dzieci nie rozumieją, że łóżko powinno być zostać pozostawione w spokoju. Małe dzieci mogą je nawet obgryzać, przez co będą miały kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Nie trzeba zawsze oczywiście sięgać po najdroższe rozwiązania z najwyższej półki, które będą posiadały masę rozwiązań ekologicznych itp., ale nie można pozwolić sobie na ignorowanie atestów gwarantujących pełne bezpieczeństwo. Co więcej, jeśli samemu wykonuje się konserwację, trzeba też zwracać uwagę na odpowiednią jakość stosowanych w tym celu produktów.

2. Funkcjonalność

Druga cecha, którą zawsze trzeba mieć na uwadze, to odpowiednie rozmiary łóżka. Większe łóżka na pewno będą służyły dzieciom dłużej, ale trzeba pamiętać, że dziecko na zbyt dużym łóżku nie będzie się czuło dobrze. Warto jest też szukać dodatkowej funkcjonalności. Łóżko może mieć regulowaną wysokość zagłówka, może być wyposażone w dodatkowe szuflady, dzięki którym będzie można w nim chować różne rzeczy, jak również może być dostosowane do niewielkiego metrażu pomieszczenia poprzez specjalne przystosowania i właściwy kształt. Takie przystosowania mogą oczywiście iść bardzo daleko. Najlepszym przykładem są tutaj na pewno łóżka piętrowe, które nie zawsze muszą oznaczać też akomodację dla dwójki dzieci. Dziecko może mieć pod łóżkiem biurko z komputerem lub jakieś szafki czy komody, a spać będzie zaraz pod sufitem. Wcale nie jest to też problem dla dziecka. Wręcz przeciwnie, ponieważ dzieci zazwyczaj bardzo lubią łóżka piętrowe. Trzeba mieć jedynie na uwadze to, że taka konstrukcja musi być odpowiednio solidna. Wiele propozycji na rynku niespecjalnie dba o ten aspekt.

Zobacz

Jak sprawnie wymienić łóżeczko maluchowi?

To właśnie zmiana łóżeczka dla niemowlaka na takie, w którym może spać także większe...

Najważniejsze kwestie związane z łóżkami...

Wiele dzieci marzy o łóżkach piętrowych i jest to marzenie, które cieszy ich rodziców...

Magiczne łózka dla dzieci

Dziś dziecięce łózka w istotny sposób różnią się od proponowanych nam do tej pory...