Polecamy

Oto jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli dla dziecka.

Jak ubrać dziecko w ubranko do chrztu?

Łóżka dziecięce

Jak sprawnie wymienić łóżeczko maluchowi?

To właśnie zmiana łóżeczka dla niemowlaka na takie, w którym może spać także większe dziecko, jest jedną z pierwszych ważnych zmian w jego życiu. Warto więc zadać sobie pytanie o to, kiedy najlepiej jest zdecydować się na taki krok. Okazuje się, że nawet w oczach ekspertów nie istnieje wiek, który byłby w takim przypadku uznany za idealny. Każde dziecko jest przecież nieco inne, a co za tym idzie, każde posiada charakterystyczne dla siebie tempo, w jakim się rozwija. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jakie kryteria brać pod uwagę podczas podejmowania tak ważnej przecież decyzji, najlepiej, jeśli są to wiek dziecka, jego dojrzałość, a przede wszystkim – wrażenie samego rodzica, że łóżeczko dla niemowlaka jest dla niego zdecydowanie za małe.

Dobrze mieć świadomość tego, że mówiąc o przenosinach z łóżeczka wyposażonego w szczebelki do tego, które jest ich pozbawione, mamy do czynienia z dużą zmianą. Zmienia się przecież przez to nie tylko rytm dnia dziecka, ale i sposób, w jaki maluch funkcjonuje. Nic więc dziwnego, że przygotowanie dziecka do tego, co go czeka jest jednym z tych zadań, których nie powinno się bagatelizować. Już jakiś czas przed zaplanowaną przez nas przeprowadzką powinniśmy przygotować dziecko na zmiany, jakie je czekają. Zmiana jest chyba najprostsza, jeśli dziecko jest już przyzwyczajone do samodzielnego zasypiania, a spanie z rodzicami jest wyjątkowo rzadką praktyką. Co do zasady, im szybciej system ten jest wprowadzony, tym lepiej. Sytuacja skomplikuje się, gdy dziecko, pomimo kolejnych upływających miesięcy, nie jest odzwyczajone od spania w łóżku rodziców. Owszem, nigdy nie jest za późno na proces odzwyczajania go od tego, należy jednak liczyć się z tym, że będzie to wymagało od nas sporej cierpliwości.

samodzielne łóżko dla dziecka

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że rodzice powinni poddawać się dla własnego komfortu. Proces ten wcześniej lub później i tak będzie musiał być przeprowadzony, a jeśli zdecydujemy się na to z wyprzedzeniem, dziecko tylko na tym zyska. Oczywiście, gdy mamy do czynienia ze zmianami, powinniśmy dążyć do tego, aby dziecko było na nie przygotowane. Staje się to możliwe, gdy prowadzimy z nim otwarty dialog dotyczący naszych planów i tłumaczymy mu, że każdy ma swoje miejsce do spania, z którego nie można rezygnować. Jeśli oczekujemy już przyjścia na świat kolejnego dziecka, również nie możemy pozostawiać zmian na ostatnią chwilę.

Maluch będzie czuł się oszukany i nie da się ukryć, że będzie miał prawo do borykania się z takim uczuciem. Sama zmiana powinno dokonać się w okresie, który nie różni się zasadniczo od codziennego rytmu dnia naszego dziecka. Niech zmiana nie dezorganizuje mu dnia i nie wymusza zmiany innych aktywności. Okazuje się przy tym, że dziecko radzi sobie z nią nieco lepiej, gdy wie, że samo ma wybór. Nie oznacza to, że samo powinno wskazywać na to, które łóżko podoba mu się najbardziej, już wybór jego koloru powinien być jednak pozostawiony maluchowi. Samo powinno też określić, jaka pościel mu się podoba, a rodzice muszą zaakceptować ten wybór nawet, jeśli sami nigdy nie zdecydowaliby się na podobne rozwiązanie.

Zobacz

Właściwości lnu - dlaczego nie warto na niego...

Len to naturalny materiał, który niemal natychmiast przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o...

Oto jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli dla...

Kompletując wyprawkę, rodzice często zastanawiają się, jaki rozmiar pościeli wybrać dla...

W jakim wieku dziecko powinno nosić czapkę?...

Od pokoleń temat nakryć głowy dla dzieci był gorącym tematem. Było to przede wszystkim...