Polecamy

Malowanie pokoju dziecięcego

Jak często powinno się kąpać dziecko?

Wyjątkowy pokój dziecka

Co trzeba wiedzieć o dywanach naturalnych i syntetycznych?

Istnieje wiele materiałów na dywany - a kiedy robisz zakupy dywanów, może być trudno poznać różnicę między tymi wszystkimi materiałami i dowiedzieć się, jakie materiały są najlepsze dla Twojego domu. Wiemy, jak przytłaczające może to być!

Podsumowanie postu:

  • Czym są dywany naturalne/syntetyczne?
  • Wady i zalety dywanów naturalnych i syntetycznych
  • Popularne materiały na dywany naturalne i syntetyczne

Jeśli chodzi o wybór dywanu, istnieją dwie główne kategorie materiałów, z których wykonane są dywany: włókna naturalne i syntetyczne. Jaka jest różnica między dywanami z włókien syntetycznych i naturalnych? Przedstawiamy podział na dywaniki naturalne i syntetyczne, specyficzne materiały zaliczane do każdej kategorii oraz zalety i wady każdego rodzaju!

Czym są dywany z włókien naturalnych?

Dywaniki wykonane z włókien naturalnych obejmują wełnę, jedwab i bawełnę, jutę, sizal i trawę morską. Wszystkie te materiały pochodzą ze świata przyrody - czy to z roślin, czy ze zwierząt - i są zbierane, przetwarzane na włókna i tkane w dywaniki.

dywan dziecko

Ogólnie rzecz biorąc, dywany z włókien naturalnych są bardziej wytrzymałe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Jest to główny powód, dla którego tak wiele osób je uwielbia; mają one znacznie dłuższą żywotność niż przeciętny dywan syntetyczny.

A ponieważ są one wykonane z naturalnych materiałów, są bardziej przyjazne dla środowiska (ze względu na mniejszy ślad węglowy) i większość z nich jest naturalnie nietoksyczna. Jeśli masz zwierzęta domowe lub dzieci raczkujące wokół, jest to ważna uwaga, ponieważ niektóre syntetyczne dywaniki zawierają barwniki chemiczne i mogą wydzielać potencjalnie toksyczne lotne związki organiczne.

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, dlaczego dywany są tak drogie? Więcej wysiłku idzie w uzyskanie tych włókien gotowych do wplecenia w dywaniki, a ten pracochłonny proces oznacza, że są one zazwyczaj droższe. Wełna i jedwab, zwłaszcza, będą na wysokim końcu spektrum cenowego.

Jeśli masz napięty budżet, może to Cię odstraszyć od dywaników z włókien naturalnych. Jednak dywaniki z juty, trawy morskiej i sizalu mają tendencję do sprzedaży w niższych cenach, bardziej na równi z dywanikami syntetycznymi.

 

Wełna: Wełna jest jednym z naszych ulubionych materiałów na dywany! Jest tak wiele rzeczy, które można pokochać w dywanach wełnianych - są trwałe, odporne na plamy, naturalnie antybakteryjne, miękkie i och-so-versatile. I jak już wspomnieliśmy, są one również naturalnie nietoksyczne (o ile wełna posiada certyfikat organiczny). Z drugiej strony, wełna jest jednym z najdroższych materiałów na rynku dywanów. Ale jeśli możesz naciągnąć swój budżet na jedno z tych maleństw, zwróci się on z nawiązką w ciągu kilku lat, kiedy będziesz go miał, ponieważ wełniane dywany są tak trwałe i długowieczne. Nie ma za co, prawnuki.

 

Bawełna: Twój ulubiony materiał na koszulki jest również używany na dywaniki! Bawełna jest miękka i puszysta, co czyni ją niezwykle przytulną opcją dla Twoich podłóg. Podobnie jak w przypadku ubrań, bawełniane dywaniki są łatwe do czyszczenia, co sprawia, że świetnie nadają się do domów, w których mieszkają dzieci i zwierzęta domowe. Jednak bawełna nie jest tak trwała jak inne włókna naturalne, więc te dywaniki nie nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu i prawdopodobnie nie będziesz mógł przekazać ich swoim wnukom jako pamiątki. Podobnie jak w przypadku wełny, jeśli chcesz mieć naprawdę nietoksyczny dywan, musisz sprawdzić, czy bawełna posiada certyfikat ekologiczny.

 

Juta: Dywaniki z juty mają dużą fakturę - juta jest jedną z najbardziej miękkich opcji dywaników z włókien naturalnych. Sposób, w jaki tkane są dywaniki z juty, nadaje im bardziej chunkierską fakturę, która dodaje dużo wizualnej atrakcyjności do każdego pomieszczenia. Ich naturalnym kolorem jest jasny brąz (pomyśl: burlap), ale juta może być również farbowana na wiele kolorów. Ale uwaga: juta nie rzuca się w oczy, więc pomiń szczotkę walcową podczas odkurzania tych szczeniaków!

 

Sizal: Dywaniki sizalowe są naprawdę trwałe. Mówimy o materiale, który jest używany do produkcji lin! Tłumaczenie: może obsługiwać niektóre główne zużycie i rozdarcie. Jednakże, dywaniki sizalowe nie są najbardziej miękkie pod stopami, i są bardziej chłonne niż inne włókna naturalne (hello trudne do usunięcia plamy) - więc należy pamiętać o tych czynnikach podczas zakupów dywaników sizalowych!

 

Trawa morska: Dywany z trawy morskiej są również bardzo trwałe i są bardziej miękkie pod stopami niż sizal - a jako dodatkowy bonus, są wodoodporne, ponieważ włókna trawy morskiej są nieporowate. Są więc świetne do jadalni lub pokoi rodzinnych, w których częściej dochodzi do rozlania wody! Jednakże, ponieważ są one nieabsorbujące, nie biorą barwników dobrze - co oznacza, że mają tendencję do bycia w bardziej ograniczonym zakresie kolorów naturalnych odcieni.

Dywaniki z włókien syntetycznych

Dywaniki z włókien syntetycznych są - jak można się domyślić - wykonane z włókien syntetycznych. Włókna te są wytwarzane maszynowo z różnych związków chemicznych na bazie ropy naftowej. Innymi słowy: nie są to włókna, które występują naturalnie. Ale to nie znaczy, że są one z natury złe! Poniżej przedstawiamy niektóre z zalet i wad dywanów z włókien syntetycznych.

 

Jedną z najlepszych cech dywanów z włókien syntetycznych jest ich przystępność cenowa. Można dostać dużo dywanu za niewiele znacznik ceny. Wiele dywanów z włókien syntetycznych są również produkowane w sposób, który czyni je odpornymi na pleśń i grzyby, jak również plamy. To czyni je nieco bardziej bezobsługowe, a kto nie mógłby użyć więcej tego w swoim życiu?

Dywaniki z włókien syntetycznych po prostu nie są tak trwałe jak ich odpowiedniki z włókien naturalnych. Tak więc, chociaż są one bardziej przystępne cenowo, może się okazać, że na dłuższą metę wydasz więcej pieniędzy na wymianę dywanu.

Niektóre dywany z włókien syntetycznych zawierają również lotne związki organiczne (VOC), które uwalniają potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne do atmosfery. Jeśli zdecydujesz się na dywanik poliestrowy, który jest materiałem, który najprawdopodobniej zawiera lotne związki organiczne, rozważ pozostawienie go na dzień lub dwa przed wniesieniem do domu. To da mu możliwość "odgazowania" niektórych substancji chemicznych (i silnego zapachu), zanim powitasz go w swoim domu.

 

PET/Poliester: Politereftalan etylenu (powtórz to szybko 5 razy!), czyli PET, to to samo co poliester, ale możesz zobaczyć obie te nazwy, gdy patrzysz na materiał dywanu.

PET jest wytwarzany z plastikowych butelek, dzięki czemu jest nieco bardziej przyjazny dla środowiska niż inne dywany z włókien syntetycznych, ponieważ pomaga usunąć plastikowe butelki z wysypisk śmieci. Lubimy PET, ponieważ jest to najłatwiejsze w czyszczeniu włókno syntetyczne (odrobina rozcieńczonego wybielacza i smaru do łokci zazwyczaj załatwia sprawę) i jest to materiał, z którego zrobionych jest wiele dywaników typu indoor-outdoor. Sposób, w jaki PET jest tkany, nadaje mu wygląd podobny do wełny i jest bardzo miękki pod stopami.

Ogólnie rzecz biorąc, dywany poliestrowe najczęściej zawierają lotne związki organiczne, łatwo blakną i są trudniejsze do czyszczenia niż dywany z innych włókien syntetycznych. To dlatego, że są one wykonane z materiałów ropopochodnych, co powoduje, że włókna odrzucają wodę i zatrzymują brud.

 

Polipropylen: Dywany polipropylenowe są jednym z najlepszych syntetycznych duplikatów wełny, ze względu na sposób w jaki włókna są tkane. Te dywaniki są miękkie i wytrzymałe, a także niedrogie. Jednak niektóre dywaniki polipropylenowe są poddawane obróbce chemicznej, która czyni je odpornymi na plamy, co może być problemem dla tych, którzy chcą ograniczyć chemikalia w swoim domu.

 

Nylon: Nylon jest trwały, odporny na plamy i niedrogi - wszystkie wspaniałe cechy dywanu! Dzięki trwałości tego materiału, jest on doskonałym wyborem do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Jednak niektóre dywany nylonowe mają chemiczny zapach, gdy pojawiają się po raz pierwszy, ze względu na sposób ich produkcji, więc upewnij się, że Twój pokój jest dobrze wentylowany.

Dywaniki naturalne i syntetyczne: Jak wybrać?

Materiał, z którego wykonany jest dywan, zależy od Twojego stylu życia i budżetu. Tak więc, wybór zależy od Twoich osobistych potrzeb! Zastanawiając się nad tym, gdzie chcesz umieścić dywan; jaki styl, kolor i wzór chcesz; ile chcesz wydać; i czy martwisz się o zrównoważone, przyjazne dla środowiska materiały. Wszystkie te czynniki pomogą Ci określić, jaki materiał wybrać.

  • Chcesz dywan, który jest idealny do miejsc o dużym natężeniu ruchu? Wybierz dywan z wełny o niskim runie lub wytrzymały dywan z sizalu lub trawy morskiej.
  • Szukasz jasnych kolorów i skomplikowanych wzorów? Wypróbuj PET, polipropylen lub jedwab.
  • Masz ograniczony budżet? Wybierz dywan z włókna syntetycznego. Możesz również znaleźć kilka świetnych niedrogich dywanów z trawy morskiej, sizalu i juty.
  • Chcesz mieć dywan, który będzie służył przez całe życie? Wełna jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Szukasz dywanu przyjaznego dzieciom lub zwierzętom? Spróbuj wełny, trawy morskiej lub PET.

I pamiętaj - jeśli kompletnie się pogubiłeś, nasi projektanci służą pomocą! Gdy rozpoczniesz projekt na Modsy, zaprojektujemy Twoją przestrzeń w 3D, dekorując ją prawdziwymi produktami, które możesz kupić na miejscu. Ponadto możesz zobaczyć, jak różne dywany wyglądają w Twojej przestrzeni, w połączeniu z innymi meblami i dekoracjami.

Zobacz

Wyprawka dla noworodka - co kupić przed porodem?

Jednym z najważniejszych momentów w życiu są narodziny dziecka. Rodzice w ferworze...

Poradnik, jak ubrać noworodka na letni spacer -.

Wielu rodziców nie ma pewności, jak ubrać noworodka na letni spacer. Choć może się to...

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla dziecka

Wygodna, miękka i otulająca pościel jest tym, co wielu osobom kojarzy się z dobrym snem...