Polecamy

Jak umeblować pokój niemowlaka?

Najważniejsze kwestie związane z łóżkami piętrowymi dla dzieci

Meble dziecięce

Pokój dziecka – pięknie i praktycznie

Urządzanie pokoju dla dziecka, szczególnie jeśli dziecko ma już kilka lat i swoje zdanie w kwestiach estetycznych, to niemałe wyzwanie. Trzeba uwzględnić wystrój całego mieszkania, do tego dodać niekiedy szalone preferencje mieszkańca pokoju, a później przypilnować też, by wnętrze było funkcjonalne i praktyczne, nie tylko piękne. W jaki sposób zaplanować wystrój i wyposażenie pokoju niemowlaka, a jak urządzić go dla nieco starszego dziecka?

Niemowlak i maluch

Pokój dla malutkiego dziecka może być jeszcze w całości zgodny z preferencjami estetycznymi jego rodziców, powinien jednak być bezpieczny i ułatwiać dziecku poznawanie świata w komfortowych warunkach. Nie powinno się w nim znajdować za wiele mebli i sprzętów. Liczy się przestrzeń – to tutaj dziecko będzie się uczyło chodzić, biegać, bawić. Kolejne sprzęty przydadzą się dopiero później, Na razie wystarczy łóżeczko, przewijak, kosze czy szuflady na zabawki i komoda na ubranka. Kosz na kółkach jest niezwykle funkcjonalny, pojemny, dziecko może samo wyjmować z niego zabawki i z powrotem je tam wrzucać, od najmłodszych lat ucząc się zachowania porządku. Kółeczka pozwalają przemieścić tę ruchową skrytkę w inny kąt pokoju lub do sąsiedniego pomieszczenia. Meble do pokoju dziecka w tym wieku powinny bezwzględnie posiadać atesty bezpieczeństwa. Muszą mieć zaokrąglone brzegi, ponieważ dziecko będzie przytrzymywało się ich i wpadało na nie, ucząc się chodzić. Co za tym idzie, niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniej wagi i stabilności mebli. Zabezpieczenia wymagają także gniazdka elektryczne. W pokoju nie powinny znajdować się pozbawione nadzoru dorosłych urządzenia elektryczne, ostre przedmioty. W przypadku pokoju dla tak małego dziecka najlepiej sprawdzi się zasada „im mniej, tym lepiej”.

pokój dziecka szkolnego

Początki szkolnej kariery

Pokój dla dziecka, które zaczyna już chodzić do szkoły, wymaga wstawienia dodatkowych, do tej pory zbędnych sprzętów – regału, biurka, stolika i krzeseł, przy którym gospodarz usiądzie z zaproszonymi przyjaciółmi. Decydując się na kolory i modele mebli trzeba też spytać dziecko o zdanie – a następnie wypracować praktyczne, estetyczne kompromisy pomiędzy wyobrażeniami rodziców i młodego ucznia. Centrum dowodzenia w takim pokoju będzie oczywiście biurko o lekko nachylonym blacie z regulacją wysokości, a także fotel z podłokietnikami, oparciem i kółkami. Lampka nie może razić, ale musi dobrze oświetlać powierzchnię blatu. Starsze dzieci mają też więcej przedmiotów – książki, zabawki, pomoce naukowe. Dlatego też warto zapewnić im więcej miejsca na przechowywanie. Dobierając kwestie estetyczne, najlepiej będzie kierować się pragnieniami dziecka, negocjować je i pytać, skąd takie właśnie pomysły. Urządzanie pokoju dziecięcego jest wyzwaniem, jednak przeprowadzone na spokojnie może zmienić się we wspaniałą zabawę i okazję do wielu dyskusji.

Zobacz

Komplety mebli młodzieżowych

Dobrze urządzony pokój dla młodej osoby będzie na pewno dawał zadowolenie, dobre...

Meble dla nastolatka do 2000 złotych

Wystrój pokoju nastolatka to kompromis pomiędzy jego gustem i osobowością, praktycznymi...

Jak umeblować pokój niemowlaka?

Przed młodymi rodzicami gromadzi się szereg wyzwań. W tym kontekście wypada wspomnieć...