Polecamy

Kiedy wybrać między stolikiem dla dziecka a krzesełkiem?

Magiczne łózka dla dzieci

Wyjątkowy pokój dziecka

Malowanie pokoju dziecięcego

Pokój dziecka to miejsce wyjątkowe, ponieważ jest to równocześnie sfera zabawy i odpoczynku. Trzeba w nim stworzyć odpowiedni klimat, spokojny i zarazem zachęcający do działania. Można to zrobić poprzez stworzenie odpowiednich dekoracji, właściwe wyposażenie pomieszczenia, ale także poprzez pomalowanie pomieszczenia na właściwe kolory, uzyska się naprawdę piorunujący efekt. Nie można oczywiście podejść do tego zbyt pochopnie. Nie można też popadać w stereotypy i każdy pokój dziewczynki wcale nie musi być różowy. Naprawdę możliwe jest kreatywne podejście do wyglądu pokoju dziecka.

1. Pobudzanie wyobraźni

Dzieci na początku nie mają sokolego wzroku. Nawet kiedy mijają pierwsze lata, wcale nie skupiają się tak bardzo na szczegółach. Dominuje u nich wrażenie związane z koloerem. Trzeba umiejętnie zarządzać barwami ciepłymi i zimnymi, by rozbudzać kreatywność dziecka. Łączenie barw znakomicie działa na wyobraźnie, więc świat dziecka powinien być kolorowy. Wtedy będzie zachęcał do nauki i zabawy, a dzieci będą się w nim dobrze czuły.

Jak to przełożyć na kwestie praktyczne? W dużej mierze można się skupiać na prywatnych preferencjach rodziców pod względem intensywności barw i odcieni. Kolory jaskrawe i pastelowe mogą być na równi. Coraz popularniejsza jest czerwień i pomarańcz, nigdy z mody nie wychodzą zielenie. Trzeba jednak zachować tutaj określony poziom ostrożności, ponieważ ostre kolory pobudzają i łatwo z tym przesadzić. W mocnym kolorze powinna być tylko jedna ściana lub jeszcze lepiej – jakieś akcenty, które będą tylko przełamywać inne barwy. Kolorystyka odbije się na nastroju dziecka, więc cały świat zimnych pasteli nie będzie zbyt zdrowy.

jak pomalować pokój dziecka

2. Malowidła artystyczne

Coraz częściej rodzice decydują się na stworzenie na ścianach swoich dzieci różnych artystycznych malowideł. Są na nich bohaterowie z bajek, gier czy filmów. Jest to naprawdę znakomity pomysł, ponieważ jest to opcja ładna, która w dodatku znakomicie pobudza wyobraźnię dziecka i zaprasza je do zabawy. Takie coś oznacza też budowanie różnorodności w przestrzeni zajmowanej przez dziecko. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ dzieci dość szybko nudzą się swoim otoczeniem. Wystarczy sobie uzmysłowić, że dany pokój może być znany dziecku przez połowę jego życia.

Warto mieć na uwadze także to, że liczy się jakość takiego obrazu. Malowidła sprawują się lepiej od wszystkich plakatów i im podobnych rzeczy, ponieważ są trwalsze i bardziej wyraziste. Nawet fototapety szybko blakną. Na uwadze trzeba mieć tylko to, że jesteśmy w pokoju dziecięcym, więc wszystko musi być odpowiednie dla dzieci. Nie chodzi oczywiście o tematykę malowideł, ale raczej o kwestie związane z rodzajem wykorzystywanej farby. Zamiast prostych farb zdecydowanie lepiej jest wykorzystać emulsję, która bez problemu poradzi sobie ze stworzeniem arcydzieła i w dodatku będzie wolna od wszelakich substancji uczulających. Co więcej, emulsje szybciej schną i lepiej kryją.

Zobacz

Wyprawka dla noworodka - co kupić przed porodem?

Jednym z najważniejszych momentów w życiu są narodziny dziecka. Rodzice w ferworze...

Poradnik, jak ubrać noworodka na letni spacer -.

Wielu rodziców nie ma pewności, jak ubrać noworodka na letni spacer. Choć może się to...

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla dziecka

Wygodna, miękka i otulająca pościel jest tym, co wielu osobom kojarzy się z dobrym snem...