Polecamy

Jak wybrać bezpieczne meble dla dziecka?

Przewodnik układu: Dwie opcje dla pokoju dziennego 4 x 4

Wyjątkowy pokój dziecka

Najważniejsze elementy w pokoju dziecka

Każdy pokój w domu ma swoje specjalne przeznaczenie i musi posiadać wyposażenie komplementarne z jego funkcjami. Mimo wszystko, pokój dziecięcy to szczególne wyzwanie, ponieważ jest to sfera życia małego człowieka, który też zmienia się nieustannie. Wyzwaniem nad wyzwaniami jest urządzanie pokoju dla małego dziecka tak, by był on ładny i funkcjonalny, ale także bezpieczny. Co powinno się w takim pokoju znaleźć koniecznie?

Szafa i półki

Koniecznym elementem jest zawsze szafa na ubrania. Najlepiej jest, jeśli posiada przesuwane drzwi oraz masę przegródek pozwalających na odpowiednie rozlokowanie wszystkich ubrań. Możliwości jest tutaj dużo. Dobrym rozwiązaniem są chociażby małe szufladki na drobne rzeczy oraz drążki, gdzie powiesimy rzeczy większe. W szafach coraz częściej pojawiają się także półeczki.

Półki same w sobie także są nieodzowne. Ważne jest to, by dzieci od najmłodszych lat uczyły się nie tyle porządku, co dobrej organizacji i umieszczania rzeczy w odpowiednich miejscach. Pomaga to dzieciom w wyrabianiu odpowiednich nawyków W praktyce oznacza to tyle, że dzieci powinny być w stanie same sobie radzić z wszystkimi meblami i nie powinny potrzebować pomocy rodziców w sprzątaniu. Same powinny wszystko wkładać i wyciągać.

skrzynia na zabawki dla dziecka

Pudło i skrzynia

Trzeba pamiętać, że maluch nie jest w stanie korzystać ze zbyt skomplikowanych mechanizmów. Trzeba mu umożliwić korzystanie z prostszych rozwiązań, takich jak na przykład skrzynie czy kosze na zabawki. Są one ładne, funkcjonalne i do tego pomagają dzieciom w szybkim i efektywnym organizowaniu swojej przestrzeni. Co więcej, tego typu elementy wyposażenia pokoju można łatwo przemalować, nakleić coś na nie lub po prostu zabazgrać w nowy sposób, by nadać im zupełnie nowej jakości. Można zastosować kilka takich rozwiązań równocześnie, by dziecko do różnych koszy wkładało różne rzeczy.

Stoliki i krzesła

W pokoju malucha trzeba pamiętać, że stolik i krzesła to nie tyle miejsce do pracy czy nauki, ale po prostu miejsce do zabawy. Dziecko musi się czuć swobodnie przy takich mebelkach. Warto postawić na ich dużą mobilność, by dziecko nie było zmuszone do wykonywania określonych czynności tylko w swoim pokoju.

Odpowiednie łóżko

Absolutnie kluczową rolę w pokoju małego dziecka pełni odpowiednie łóżko. Musi być ono funkcjonalne, czyli dopasowane gabarytami do potrzeb dziecka oraz musi mieć odpowiednią twardość. Łóżka zwykle trzeba dość często dostosowywać do potrzeb i możliwości dzieci. Dla najmłodszych dzieci powinny pojawić się specjalne ograniczenia na łóżku, dzięki którym dziecko nie wypadnie w czasie snu. Większe dzieci nie będą potrzebowały takich elementów i będą mogły spokojnie radzić sobie z małą wersją łóżka ich rodziców. Jeśli kogoś przeraża perspektywa częstego wymieniania łóżka, można kupić mebel, który będzie się powiększał razem ze wzrostem dziecka.

Zobacz

Wyprawka dla noworodka - co kupić przed porodem?

Jednym z najważniejszych momentów w życiu są narodziny dziecka. Rodzice w ferworze...

Poradnik, jak ubrać noworodka na letni spacer -.

Wielu rodziców nie ma pewności, jak ubrać noworodka na letni spacer. Choć może się to...

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla dziecka

Wygodna, miękka i otulająca pościel jest tym, co wielu osobom kojarzy się z dobrym snem...